Home > Α. Ο. ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ > ΑΡΧΕΙΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ 2008 > 03.02.2008 - Ασταμάτητο το Καλαμάκι "γκρέμισε" και τη Μάνδρα

Σε αγώνα διαφήμιση για το μπάσκετ και ειδικά για το γυναικείο, το Καλαμάκι κέρδισε τη Μάνδρα με 60 – 48 (36 – 29), «κλειδώνοντας» τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και ταυτόχρονα ισχυροποιώντας την παρουσία του στην επόμενη φάση με πλεονέκτημα έναντι 4 ομάδων.
Εξ αιτίας της κρισιμότητας του αγώνα, οφείλουμε να σταθούμε στην συμπεριφορά όλων ανεξαιρέτως των συντελεστών του αγώνα (φίλαθλοι, παίκτριες, προπονητές, παράγοντες, διαιτητές, γραμματεία, κομισάριο). Έδωσαν το ισχυρότερο και ηχηρότερο χαστούκι σε όλους εκείνους (και δυστυχώς δεν είναι λίγοι) που με την στάση τους, την αντίληψή τους και τη συμβολή τους στη λειτουργία του παρασκηνίου αποτελούν, χρόνια τώρα, τροχοπέδη στην ανάπτυξη του γυναικείου μπάσκετ.
Θα σχολιάσουμε με τον πλέον θετικό τρόπο τους διαιτητές (Ραχιώτη και Σταύρου), οι οποίοι έκαναν το χρέος τους, σφυρίζοντας τα αυτονόητα, αλλά κυρίως σεβόμενοι τον εαυτό τους και τις αθλήτριες. Αίσθηση προκαλεί η δήλωση της προέδρου της Μάνδρας κ. Μαρίας Δούκα η οποία συνεχάρη τους διαιτητές λέγοντάς τους πως «σπανίζουν τέτοιες διαιτησίες».
Στον αγωνιστικό τομέα η ομάδα του Καλαμακίου μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι από την αρχή (πρώτο δεκάλεπτο 17 – 08). Στην δεύτερη και τρίτη περίοδο η Μάνδρα ισορρόπησε κάπως τον αγώνα (19 – 21 και 09 – 12). Στο τελευταίο δεκάλεπτο (15 – 07) η ομολογουμένως εντυπωσιακή άμυνα του Καλαμακίου σε παίκτριες κλειδιά των ηττημένων (Καμπόλη και Τσίρμπα Σουσ.) σφράγισε το αποτέλεσμα.
Στο πρώτο ημίχρονο η Καμπόλη, από πλευράς Μάνδρας σημείωσε τους 18 από τους συνολικά 20 πόντους που πέτυχε στον αγώνα, ενώ η Τσίρμπα στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε μόνο με βολές (2).
Από πλευράς νικητριών καμία δεν υστέρησε σε απόδοση και φυσικά σε συμμετοχή στη νίκη. Ωστόσο θα αναφέρουμε το εντυπωσιακό 7 στα 7 τρίποντα της Καναβούρα και τις επίσης εντυπωσιακές αμυντικές επιδόσεις των Μαρίνου και Παυλοπούλου.
Τα δεκάλεπτα: 17 – 08, 19 – 21, 09 – 12 και 15 - 07
Διαιτητές:
Ραχιώτης, Σταύρου
ΚΑΛΑΜΑΚΙ (Χατζηδάκη, Κασσοπούλου): Πιλικιάν 2, Σωτηρίου 9(1), Καναβούρα 25(7), Νικητίδου 2, Κωλέττη 4, Κωτσάκη 2, Γιακείμη 4, Μαρίνου 10(1), Παυλοπούλου 2
ΓΑΣ ΜΑΝΔΡΑΣ (Κουτσούμπας, Ρούσης): Καραπαναγιώτη, Τακίδη 5(1), Διαμαντοπούλου, Ραμαντάνη 7(1) , Καμπόλη 20(2), Τσίρμπα Σ., Τσίρμπα Σουσ. 12, Χαλατσιάδου 4

*Τα αποτελέσματα στους άλλους αγώνες του ομίλου: Πορφύρας - Αστέρας Αγ. Δημ. 54 - 48, Κρόνος – Φοίνικας Πειρ. 79 - 17, Ιωνικός Νικ. – Πέρα 42 - 47

*Το Πέρα έχει ένα μηδενισμό

Η τελευταία αγωνιστική, της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος, την Κυριακή, 10 Φεβρουαρίου 2008:
Αστέρας Αγ. Δημ.- Καλαμάκι, Πέρα – Πορφύρας , ΓΑΣ Μάνδρας - Κρόνος , Φοίνικας Πειρ. - Ιωνικός Νικ.

*Τα αποτελέσματα στους αγώνες του άλλου ομίλου: Πειραϊκός - Ευρυάλη 51 - 28, Ατρόμητος – Ελληνικό 71 - 33, Τερψιθέα – Κυρίαρχοι 35 – 56 και Προοδευτική - Φάρος 35 - 60

1.  Ατρόμητος              991 - 550  12 - 1      25
2.  Κυρίαρχοι                841 - 551  12 - 1      25
3.  Πειραϊκός                676 - 643   9 - 4       22
4.  Τερψιθέα                 619 - 686   6 - 7       19