Home > e-ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ > 12.10.2008 - Και φέτος στο final4 το Καλαμάκι

Καθαρή, δίκαια και δύσκολη η νίκη του Καλαμακίου επί των νεανίδων του Πανιωνίου με 44 – 39 (25 – 21), στο πλαίσιο του κυπέλου της ΕΣΚΑΝΑ, όπου η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη προκρίθηκε για δεύτερη συνερχόμενη φορά στο final4, που θα γίνει τον Απρίλιο. Παρά τη νίκη όλοι στην ομάδα είναι προβληματισμένοι από την αντιμετώπιση που είχε από τους διαιτητές. Οι αριθμοί είναι χαρακτηριστικοί:
· Τα φάουλ ήταν 25 σε βάρος του Καλαμακίου και 18 σε βάρος του Πανιωνίου.
· Οι ηττημένες είχαν 8 στις 23 βολές και το Καλαμάκι εκτέλεσε μόλις 15, με 6 εύστοχες.
· Στο τέταρτο κρίσιμο δεκάλεπτο καταλογίστηκαν 9 φάουλ σε βάρος του Καλαμακίου και μόλις 3 σε βάρος του Πανιωνίου, όλα στα τελευταία 67 δευτερόλεπτα του αγώνα.
Στο Καλαμάκι δεν καταλογίζουν πρόσθεση σε κανένα από τους δύο διαιτητές, ίσως μόνο ότι κατείχαν εσφαλμένες θέσεις μέσα στο γήπεδο κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο απορούν γιατί ακόμα και το δις (σε μία φάση) εμφανές τράβηγμα φανέλας δεν καταλογίστηκε φάουλ και μάλιστα εσκεμμένο. Και η απορία των υπευθύνων της ομάδας γίνεται εντονότερη αν συνυπολογιστεί η άψογη συμπεριφορά και φιλοξενία από τον Πανιώνιο.
Σε ότι αφορά στον αγώνα, το Καλαμάκι μπήκε αποφασισμένο να μην επιτρέψει στις νεανίδες του Πανιωνίου να κάνουν το παιχνίδι τους. Με πιεστική και σωστή αμυντική λειτουργία «καθάριζαν» τα ρημπάουντ, αλλά στην επίθεση η νευρικότητα οδηγούσε σε αστοχία. Παρά ταύτα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 04 – 11, αφού οι του Πανιωνίου έδειχναν αποπροσανατολισμένες.
Τα δεδομένα άλλαξαν στο επόμενο δεκάλεπτο και οι παίκτριες του Πανιωνίου «κυνήγησαν» τον αγώνα, βελτιώνοντας τις επιδόσεις τους, με αιχμή του δόρατος τη Σπανού. Όμως οι 17 πόντοι (τους 5 με βολές) που πέτυχαν δεν άλλαξαν και πολλά, αφού το Καλαμάκι είχε τις απαντήσεις πετυχαίνοντας 14 πόντους (2 από βολές). Έτσι το ημίχρονο, στο Ανδρέας Βαρίκας, έκλεισε με τις νικήτριες να προηγούνται βραχεία κεφαλή (21 – 25).
Η επανάληψη επεφύλασσε συγκλονιστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, με το επιμέρους σκορ να διαμορφώνεται στο 09 – 10, αλλά τη διαφορά να αυξάνεται οριακά (στους 5 πόντους) σε σχέση με το ημίχρονο. Το τέταρτο δεκάλεπτο έκρυβε ακόμα πιο πολλές συγκινήσεις με τις νεανίδες να προηγούνται για πρώτη και τελευταία φορά σε όλο τον αγώνα (38 – 37), περίπου 4 λεπτά πριν το φινάλε. Το επιμέρους 09 – 09 του δεκάλεπτου ανέδειξε πανάξια νικήτρια την ομάδα του Καλαμακίου.
Τα δεκάλεπτα: 04 – 11, 17 – 14 (21 – 25 ημιχ.), 09 – 10 και 09 – 09
Διαιτητές: Μέλης, Νεστορίδης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παυλοπούλου): Χρυσοχόου 4, Λόξα 2, Δανούση 2, Βελέντζα, Κατσέα, Μάλλη 12, Δρίτσα, Λιγνού 2, Καρανάσιου, Πεσκάτζιου 2, Τσάρα, Σπανού 15(1)
ΚΑΛΑΜΑΚΙ (Χατζηδάκη): Τριχά 10, Κουρέτση 7, Γιαννόγλου, Σταυρουλάκη, Σεβαστού 2, Καναβούρα 6(1), Νικητίδου 2, Μπλταγιάν, Μαρίνου 11, Παυλοπούλου 6(2), Κωλέττη.