Home > e-ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ > 16.11.2008 - Επιστροφή στα σωστά μπασκετικά μονοπάτια

Με νίκη αντίδοτο στην εσωστρέφεια, από την οποία ταλανίζετε, το Καλαμάκι δείχνει ότι ξαναβρίσκει το δρόμο του στα μπασκετικά μονοπάτια, που τόσο καλά είχε βαδίσει στους αγώνες κυπέλλου. Το τελικό 62 – 48 επί του Αστέρα Αγίου Δημητρίου αποδίδει τα του Καίσαρος, τουλάχιστον ως προς την εικόνα του αγώνα. Και αν οι νικήτριες απέφευγαν τις επιπολαιότητες στα τελευταία λεπτά τότε η επικράτηση θα ήταν πιο εύκολη. Συνοπτικά, οι παίκτριες της Κατερίνας Χατζηδάκη, έκαναν αυτό που ξέρουν καλά: πίεσαν στην άμυνα, έπαιξαν με σωστές επιλογές στην επίθεση και είχαν την πολυτέλεια να αυξομειώνουν το ρυθμό του αγώνα. Άλλωστε αυτά τα τρία συστατικά επέτρεψαν στο Καλαμάκι για δεύτερη φορά φέτος (σε κύπελλο και πρωτάθλημα) να ξεπεράσει τους 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Και αν σε αυτό το διάστημα απουσίαζε η μαχητικότητα των Τσέργα και Σαχανίδου (πέτυχαν και τους 15 πόντους του δεκαλέπτου) τότε ο Αστέρας θα ήταν σε εξαιρετικά δυσχερή θέση, πριν ακόμα αρχίσει ο αγώνας. Κάπως πιο ισορροπημένα τα πράματα στην επόμενη περίοδο με τη σφιχτή άμυνα του Καλαμακίου, το οποίο διεύρυνε τη διαφορά και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 31 – 22.
Η πρώτη περίοδος της επανάληψης χαρακτηρίστηκε από την αρνητική λειτουργία της αμυντικής γραμμής των νικητών, δίνοντας την ευκαιρία στον μαχητικό Αστέρα να διατηρεί την σε βάρος του διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (8 πόντους). Πάντως το Καλαμάκι έκανε σωστά περάσματα σπάζοντας έτσι την πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πλήρωσαν το τίμημα δεχόμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο 12 πόντους από βολές. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανήκει στο Καλαμάκι, το οποίο πίεσε ακόμα περισσότερο στην άμυνα (παρά τα αβίαστα λάθη) και λειτούργησε αποτελεσματικότερα στην επίθεση.
Ο Αστέρας των πολλών προσδοκιών, στην αρχή της περιόδου, παρουσίασε και πάλι κακό πρόσωπο, προκαλώντας και πάλι απορίες πως μια ομάδα με τέτοιες μονάδες να αποδίδει όχι καλό μπάσκετ.
Τα δεκάλεπτα: 20 – 15, 11 – 07, 15 – 16 και 16 - 10
Διαιτητές: Γερουλάνος, Δημητρόπουλος
ΚΑΛΑΜΑΚΙ (Χατζηδάκη): Τριχά 10, Κουρέτση 8, Γιαννόγλου 5, Σταυρουλάκη, Σεβαστού 1, Καναβούρα 10 (2), Παλάσκα, Μπαλταγιάν, Κανελλοπούλου, Μαρίνου 20, Παυλοπούλου 8 (1), Ζαφείρη
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μανώλας, Χρυσοβελίδης): Χατζηχαραλαμπίδου, Νούσια 6, Σταματόγιαννη, Ταγαρούλια 8, Τάντση, Τσέργα 14 (1), Μωυσιάδου, Σαχανίδου 14 (3), Δουκάκη, Μπαρκονίκου, Κατσή 6, Κουζήλου